Nostalgia Yillik Odev: Endonezya’da Budizm

Wkwkwk. Ga sengaja nemu tugas tahunan pas jaman SMA dulu di sudut-sudut terkeruh relung hard-disk. Ga ada salahnya dipost, kan? Siapa tahu ada yang pengen baca.  😀

sumber gambar: examiner.com

Endonezya’da Budizm

Endonezya’da, Budizm uzun bir tarihi vardır. Endonezya’da ‘Orde Baru’ dönemden itibaren 5 tane resmi dini vardır. Onlardan birisi de Budizm’dir. Başbakan Soeharto (Endonezya’nın ikinci başbakan) Budizm ve Hinduizm’i Endonezya’daki eski dinler olarak saymıştı.

Budizm dunyanın en eski dinlerden birisi’dir. MÖ 8 yüzyılında Nepal’da doğdu ve hala bugüne kadar ulaşabilirdir. Budizm Asia’da cok yagın, hatta bazı ülkelerde, Taiwan, Thailand ve Myanmar gibi büyük bir din olmuştur. Budizm daha sonra Nusantara (Endonezya)’da yaymaya başladı ve Endonezya’da en eski dinlerden birisi olmuştu.

Önceden Endonezya’da yayılmış Budizm intelektuel bir inanç olarak tanındı ve metafizik ve supernaturel konusunda çok az bahsetti. Ama zaman gittikçe, siyaset ve bireysel nedeniyle Budizm’de değişiklik ortaya çıkmaya başladı. Bir çok konuda Budizm bir bireysel (individuel) bir dindir. Yani, her fert kendi ruhsal ve manevi hayatını koruması gerekir. Tek başına ve her yerde ibadet edebilir, papaz ve tapınağa gerek kalmadı. Halk sadece insanları uyandırmak ve Budizm’i tanıtmak için tapınaklar inşa eder.

Budizm inancına göre, dünyada dünyevi şeyler sadece sefalet getirir . Her hangi bir his ve dünyevi istek sadece sefalete götürür. Hiçbir dünyevi istekler ve his istememekle sefaletten kurtulabilir.
Endonezya’da Budist Krallığı Dönemi

Budizm ilk kez MS 5. yüzyılda Endonezya’ya girdi. İhtimalen Çin’den gelen Fa Hsien adlı bir yolcu tarafından yayıldı. Endonezya’da ilk Budist krallığı olarak Sriwijaya Krallığıdır. Bu krallığı 7. yüzyılda oluşturuldu ve 1377 yılına kadar ayakta kalabildi. Sriwijaya Krallığı Güney Doğu Asya’daki Budizm yayılımda büyük bir etkisi vardı.

Holland ve Japonya tarafından sömürgelerden dolayı artık Budizm o zamanlarda iyice yaymazdı. Hatta, Portekiz’den gelen sömürgeci Kristiyan misyonerliği yaptığı için Budistler daha da azaldı.

Endonezya’da Bügünkü Budizm

Endonezya’nın kuruluşundan sonra Budizm tekrar tanınmaya başladı. Sri Langka’dan gelen Narada Maha Thera adlı bhikkhu (Budizm’de papaz) tarafından tekrar yayılmaya başladı.

Fakat, 1965 tarihinden itibaren Endonezya’daki Budizmde değişiklikler ortaya çıktı. Budizm başka inançlar ve Doğu dinlerin ideolojilerinden, Konfusyanizm, Taoizm ve Tionghoa adetleri (Endonezya’da yaşayan Çinliler) gibi esas almaya başladı. O yüzden Endonezya’daki Budizm asıl Budizm’den bir çok değişiklik vardır.

Endonezya’daki Budizm’de bir tane bayram günü var, yani Vaisak’tır. Genelde Vaisak gününde Borobudur Tapınağı, Endonezya’daki en büyük tapınagında büyük bir tören yapılır. Endonezya’daki Budizm’in Kutsal kitabı ise Sanghyang Kamahayanikan ve Kamahayanan Mantranaya’dır. Bu kitaplar Cava literatüründen kaynaklandı.

Endonezya’daki Budizm çok hafif bir dindir. Budistler serbestçe Budizm’den çıkıp tekrar girebilirler. Budistler insanlara Budizm’e davet etmek zorunda değiller. Ve Endonezya’daki eğitim sisteminde çok az Budizm hakkında eğitim verilir, ondan dolayı Budistler Budizmi iyice tanıyamıyorlar. Bu nedeniyle Endonezya’daki Budistlerin sayısı gittikçe azalır.

Kaynak: http://bhagavant.com/home.php?link=sejarah&tipe=sejarah_buddhisme_Indonesia_1

Iklan

2 pemikiran pada “Nostalgia Yillik Odev: Endonezya’da Budizm

Tinggalkan Balasan

Isikan data di bawah atau klik salah satu ikon untuk log in:

Logo WordPress.com

You are commenting using your WordPress.com account. Logout /  Ubah )

Foto Google+

You are commenting using your Google+ account. Logout /  Ubah )

Gambar Twitter

You are commenting using your Twitter account. Logout /  Ubah )

Foto Facebook

You are commenting using your Facebook account. Logout /  Ubah )

w

Connecting to %s